Kryzys kosztów życia w Wielkiej Brytanii – dr Wojciech Paczos w Radiu TOK.FM

przez Wojciech Paczos

Pod koniec października dr Wojciech Paczos był gościem Karoliny Głowackiej W audycji popołudnie Radia TOK FM. Rozmowa dotyczyła kryzysu kosztów życia w Wielkiej Brytanii. Zachęcamy do odsłuchu nagrania z audycji i przeczytania krótkiego podsumowania rozmowy.

Dr Wojciech Paczos, określił, że kryzys w Wielkiej Brytanii jest bardzo głęboki na trzech poziomach. Pierwszym poziomem jest wysoka inflacja, która jest tutaj jasno określana kryzysem. (cost of living crisis). Kolejnym problemem jest kryzys Covid-19, z którego Wielkiej Brytanii nie udało się wyjść tak skutecznie jak pozostałym gospodarkom europejskim. Ostatnim poziomem jest Brexit, który obniżył perspektywę wzrostu gospodarczego w bardzo długim terminie.

Państwo mierzy się również ze stagnacją płac realnych, które są bardzo bliskie płac z 2008 roku. Nasz ekspert przyznał, że nie wie dlaczego Wielka Brytania gorzej wychodzi z kryzysu pandemicznego niż inne kraje. Podejrzewa, że przez to, że rozpoczął się on prawie w tym samym czasie co Brexit. Polityka lockdownów była wyjątkowo dotkliwa dla brytyjskiej gospodarki, między innymi przez to, że gospodarka ta opiera się w znacznej mierze na usługach. Mówiło się, że Brexit będzie wpływał na wzrost w długim terminie. W konsekwencji kryzys Pandemiczny ukrył efekty Brexitu i dziś widzimy, że ciężko jest brytyjskiej gospodarczej wrócić do trendów wzrostu z przed pandemii, między innymi przez znaczne utracenie kontaktu z gospodarką Unii Europejskiej.   


Dr Paczos podkreślił, że to problem wysokich kosztów życia najbardziej dotyka zwykłych obywateli, przez co temat Brexitu schodzi w debacie publicznej na dalszy plan. Obecny premier jak i minister finansów zapowiadają wycofanie się z proponowanych przez Liz Truss obniżek podatkowych i powrót składki zdrowotnej. Spodziewane są też cięcia wydatków. Nasz ekspert zaznaczył też, że ciepła jesień może odbić się na budżecie pozytywnie. Wtedy koszt planowych dopłat do energii, które były najdroższym elementem planu, będzie znacznie niższy niż się spodziewano. Dużym wyzwaniem dla budżetu będą działania podjęte podczas pandemii, które muszą zostać sfinansowane. Dr Paczos spodziewa się, że Wielka Brytania poradzi sobie z kryzysem inflacyjnym. Pomoże w tym wysokie zaufanie do Angielskiego Banku Centralnego, który cechuje się bardzo dużą wiarygodnością i niezależnością. Podkreślił on, że będzie to kosztowne, jednak nawet spowolnienie gospodarcze wywołane niskimi stopami procentowymi, będzie mniejszym kosztem o ile doprowadzi do spadku inflacji. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy to nasz ekspert spodziewa się, że będzie on wolniejszy, ze względu na odłącznie się od Unii Europejskiej i spadek wymiany usług, „myśli” i towarów. 

Odsłuchaj całą rozmowę na stronie TOK.FM

Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności