W ramach Panelu Ekonomistów Polskich 25 ekonomistów odpowiedziało na pytania dotyczące czterodniowego dnia pracy. Wśród nich znaleźli się nasi eksperci: dr Paweł Bukowski, dr Wojciech Paczos oraz dr Tomasz Makarewicz. Przed respondentami postawiono dwie tezy. Zapraszamy do zapoznania się z opiniami i uwagami naszych ekspertów.
…
Teza 1: Czterodniowy tydzień pracy rozumiany jako „taka sama płaca za krótszą pracę” zwiększy dobrostan ogółu Polaków.
Dr Paweł Bukowski udzielił odpowiedzi „nie”.
Wskazał, że takie rozwiązanie oznacza obowiązkową podwyżkę pensji o 20% i w normalnych warunkach poskutkuje zmniejszeniem zatrudnia, podwyżką cen i zastępowaniem pracowników maszynami. Przez to spadną realne pensje oraz zmniejszy się ogólny dobrostan Polaków. Inaczej jest jednak w przypadku występowania rynku zdominowanego przez pracodawców. W takiej sytuacji, podobnie jak przy zastosowaniu płacy minimalnej, podwyżka płacy może zwiększyć dobrostan. Ta specyficzna sytuacja dotyczy przede wszystkim pracowników nisko płatnych i raczej nie wystąpi w przypadku pozostałych. Dr Bukowski odniósł się również do popularnego argumentu, iż czterodniowy tydzień pracy podniesie efektywność o 20%. Argument ten jest błędny gdyż, takie zjawisko można zaobserwować wyłącznie w wybranych firmach, które motywują pracowników do większego wysiłku. (np. w obawą przed utratą pracy). W sytuacji rozszerzenia tygodnia pracy do 4h okaże się, że jednakowe warunki sprawią, iż efekt motywacyjny nie będzie miał takiego znaczenia. Ekspert zwraca także uwagę, że istnieją zawody. w których nie da się z miejsca podnieść efektywności o 20%. Przykładem są nauczyciele, sprzątacze, pilotki, kierowcy autobusów, dziennikarze, kelnerzy czy sprzedawcy.
Dr Tomasz Makarewicz udzielił odpowiedzi: „nie”.
Jego zdaniem rozwiązanie to sprawdzi się w zawodach kreatywnych, ale raczej nie sprawdzi się w zawodach nisko-płatnych. Jego zdaniem znacznie lepiej byłby skupić się na poprawie jakości inspekcji praw pracowniczych.
Dr Wojciech Paczos udzielił odpowiedzi: „nie wiem”.
Ekspert skupił się na relacji, w jakiej na dobrostan wpływa konsumpcja oraz czas wolny. Ocenia on, że skrócenie czasu pracy o 20% poskutkuje wzrostem efektywności, ale nie aż o 20%. Wynika to z faktu, że wielkość produkcji i konsumpcji w ujęciu rzeczywistym zmaleje, najprawdopodobniej za sprawą wyższego poziomu cen. Nastąpi również wzrost czasu przeznaczanego na odpoczynek.
Teza 2: Czterodniowy tydzień pracy rozumiany jako „dodatkowa zapisana w kodeksie pracy forma 40 godzinnego tygodnia pracy (np. 4 dni po 10 godzin obok dotychczasowego 5 dni po 8 godzin)” zwiększy dobrostan ogółu Polaków
Dr Paweł Bukowski udzielił odpowiedzi „tak”.
Podkreślił on, że działania zwiększające elastyczność są uważane za pozytywny aspekt pracy. Oznacza to, że pracownicy godzą się zarabiać mniej w zamian za wyższą elastyczność. Takie ułatwienia mogą mieć korzystny wpływ zarówno dla pracowników,. jak i firm, dla których takie rozwiązanie byłoby zyskowne.
Dr Wojciech Paczos udzieli odpowiedzi „nie wiem”.
Zgadza się on, że co do zasady wyższa elastyczność umów pracy po stronie pracowników zwiększy ich dobrostan. Zauważa jednakże, że w Polsce większą siłą negocjacyjną cieszą się pracodawcy, czego konsekwencją może być zmuszanie pracowników do pracy w wymiarze 10 godzin. Taka sytuacja sprawi, że negatywne konsekwencje przeważą nad pozytywnymi. Przed wprowadzeniem takiego rozwiązania zalecałby przeprowadzenie konsultacji i uzyskanie wsparcia związków zawodowych.
Dr Tomasz Makrewicz udzielił odpowiedzi „nie wiem”
Całe wyniki panelu znajdą państwo na stronie Panelu Ekonomistów Polskich.
Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych