Migracje, strajki, rynek pracy – Joanna Clifton Sprigg w podcastcie Polityki Insight

przez Joanna Clifton-Sprigg

Nasz ekspertka dr Joanna Clifton-Sprigg, była gościnią Hanny Cichy w Podcastcie Polityki Insight. Rozmowa dotyczyła sytuacji na rynku pracy. Nagranie rozmowy odsłuchacie pod poniższymi linkami na platformach Spotify oraz Soundcloud.

Spotify

Soundcloud

***

Według naszej ekspertki na rynku pracy nie grozi nam wysokie bezrobocie. Polski rynek pracy od dłuższego czasu cierpi z powodów braków pracowników. Szczególnie w niektórych branżach występowała duża liczba wakatów. Częściowo luki pracownicze udawało się wypełnić imigrantami. Dlatego mimo spowalniające gospodarki, mamy przestrzeń by absorbować szoki związane ze zmianami koniunktury.

W kontekście wojny w Ukrainie obserwujmy wzrost liczby zatrudnienia kobiet oraz spadek zatrudniana mężczyzn wśród migrantów. W Polsce brakuje polityki migracyjnej, w krótkim terminie pozwala to dostosowywać rynkowi pracy, jednak w długim terminie migranci, a zwłaszcza Ci wykwalikowani nie będą chętnie to Polski przejeżdżać.  Potrzebne jest zapewnienie im bezpieczeństwa i większej wygody. Jest tak ponieważ, dla migrantów, szczególnie migrujących z rodzinami dostosowanie się do nowej kultury, czy nauka języka jest po prostu inwestycją.

Obecnie w Wielkiej Brytanii odbywają się spektakularne strajki, podczas gdy w Polsce strajki właściwie się nie odbywają. Na wyspach protesty dotyczą przede wszystkim nauczycieli, kolei, poczty, służby zdrowia oraz wielu innych organów publicznych. Mimo wysokiej intensywności i uciążliwości protestów, strajkującym ciężko jest wynegocjować warunki zgodne z ich oczekiwaniami. W Polsce brak protestów, może się wiązać z niskim poziomem uzwiązkowienia, skoncentrowanym przede wszystkim w sektorze publicznym. Wiele związków jest również źle postrzegane w społeczeństwie, ze względu na powiązania polityczne. Wiele form pracy w Polsce nie sprzyja protestowaniu.

Aby Polska skorzystała na takich wyzwaniach jak: zmiany demograficzne czy transformacja klimatyczna, potrzebne są działania nie tylko w kwestii niskiej dzietności, czy starzejącego się społeczeństwa ale także w kwestii aktywizacji zawodowej kobiet czy osób starszych. Aktywizacja osób starszych może wiązać się z przekalkowaniem. Robotyzacja sprawi, że część zawodów będzie można uprościć oraz zastąpić bądź ograniczyć rolę człowieka. Kluczowe, będzie wykorzystanie potencjału tych pracowników, którzy zostaną zastąpieni i inwestycje w ich potencjał w czynnościach, które nie mogą zostać zastąpione przez maszyny oraz cyfryzację.

Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności