Panel Ekonomistów Polskich – zaognienie wojny w Ukrainie a gospodarka

przez Wojciech Paczos

Na stronie Panelu Ekonomistów Polskich ukazały się wyniki najnowszego badania, w ramach którego eksperci odpowiadali na pytania dotyczące wpływu wojny w Ukrainie na polską gospodarkę.

Zbiorcze wyniki badania oraz odpowiedzi dr. Wojciecha Paczosa prezentujemy poniżej.

Wojciech Paczos: ZDECYDOWANIE TAK

Nie jest oczywiście naszą rolą decydować o przyszłości uchodźców uciekających przed okrutną i wyniszczającą wojną. Wielu z nich, być może ogromna większość, będzie chciała wrócić aby odbudować swój dom i ojczyznę.
Każda osoba, która chciałaby zostać w Polsce na dłużej powinna mieć zapewnioną taką możliwość – dla polskiej gospodarki byłoby to bardzo korzystne.
Przyszłość rynku pracy będą wyznaczały dwa sekularne trendy: robotyzacja i demografia. Starzejące się społeczeństwo to proces naturalny w gospodarkach rozwiniętych (dlatego unikam popularnego określenia „katastrofa demograficzna”), który jednak stawia wyzwania: przede wszystkim dla systemu emerytalnego i ochrony zdrowia. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko chorób przewlekłych, w których pacjenci wymagają stałej opieki (np. demecja). Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebować więcej opiekunów. Popyt na opiekunów będzie rósł, a obecna podaż jest już niewystarczająca. Nie ma też możliwości aby zastąpić tę pracę robotami czy algorytmami. Kluczowe cechy w tym zawodzie to z jednej strony odwaga i siła, a z drugiej strony dojrzałość, empatia, stabilność emocjonalna i dobra znajomość języka.
Do Polski, uciekając przed wojną, przybyło właśnie kilkaset tysięcy odważnych, silnych i empatycznych kobiet.
W krótkim okresie napływ uchodźców jest i nadal będzie istotnym wyzwaniem dla polityki gospodarczej państwa polskiego.

Wojciech Paczos: TAK

Wojna i sankcje zwiększają ryzyko inflacji (zwiększone koszty importu) i – co za tym idzie – obniżają prognozy wzrostu gospodarczego. Uważam, że z ryzykiem stagflacji będziemy mieli do czynienia po wprowadzeniu embarga na import rosyjskiej ropy i gazu. Uważam też, że z punktu widzenia gospodarki warto taką cenę zapłacić. Brak embarga byłby bardziej kosztowny: koszty utraty życia Ukrainek i Ukraińców, zniszczeń wojennych, kryzysu uchodźczego i rosnącego ryzyko eskalacji.

Wojciech Paszos: ZDECYDOWANIE TAK

Efektywna relokacja wymaga scentralizowanego podejścia, na jak najwcześniejszym etapie po przekroczeniu granicy. Potrzeba również sprawnego systemu zbierania danych i strategii na rynku pracy, w szkolnictwie i ochronie zdrowia. O potrzebie systemowych rozwiązań piszą ekspertki fundacji Dobrobyt na Pokolenia w nowym stanowisku.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności