Skutki przyjęcia Euro – Panel Ekonomistów Polskich

przez Tomasz Makarewicz

Wysoka inflacja w Polsce sprawiła, że coraz częściej w przestrzeni publicznej zaczęto dyskutować nad przyłączeniem się do strefy Euro. W związku z tym w kolejnym Panelu Ekonomistów, 24 ekonomistów odpowiadało na pytania dotyczące potencjalnych skutków zmiany waluty w Polsce.  Poniżej publikujemy całościowe wyniki ankiety wraz z odpowiedziami naszych ekspertów.

Teza 1: Możliwie szybkie przyjęcie Euro zmaksymalizuje dobrostan Polaków.

Dr Tomasz Makarewicz udzielił odpowiedzi „tak”

„Kraje strefy euro pozostają najważniejszym partnerem handlowym Polski, więc wspólna waluta minimalizuje ryzyko walutowe naszego handlu. Jak pokazał ostatni rok, niezależna polityka monetarna wcale nie musi być plusem.”

Dr Wojciech Paczos udzieł odpowiedzi „tak”

„Są dobre argumenty zarówno za przyjęciem euro jak i przeciw. Kryzys inflacyjny pokazal z cala dobitnością, ze argumenty za silniejsze. Są nimi: niezależny bank centralny z duża wiarygodnością, co pozwala na prowadzenie łagodnej polityki antyinflacyjnej z dobrymi skutkami. Strefa euro ma dziś niższą inflacje i niższe stopy procentowe (choć niektóre małe gospodarki strefy euro maja chwilowo wyższa inflacje niż Polska, to jest to w moim przekonaniu bardzo tymczasowe), wiec jej mieszkańcy są dziś w dużo bardziej komfortowej sytuacji niż mieszkańcy Polski.”

Dr Paweł Bukowski udzielił odpowiedzi „nie”

Teza 2 Przyjęcie Euro zwiększy makrogospodarczą stabilność Polski.

W tej kwestii wszyscy nasi eksperci byli zgodni i udzielili odpowiedzi „tak”


Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności