„Dwa miesiące od przyjęcia strategii migracyjnej” – Komentarz DNP

przez Joanna Clifton-Sprigg

Dziś o 10:00 rozpocznie się posiedzenie Rady Ministrów dotyczące wielu elementów polityki migracyjnej. Z tej okazji warto przypomnieć, że 15 października br. opublikowano projekt Strategii Migracyjnej Polski na lata 2025-2030.

Niezwykle doceniamy to, że dokument, o który apelowaliśmy, powstał. Zgadzamy się, że Polsce potrzeba rozsądnej, długofalowej i całościowej polityki migracyjnej. Niestety, mimo wcześniejszych zapewnień, dokument ten nie został poddany procesowi konsultacji społecznej, co uważamy za niezbędne.

Ośrodek Badań nad Migracjami i Komitety Badań nad Migracjami oraz Nauk Demograficznych Państwowej Akademii Nauk opublikowały swoje reakcje na Strategię Migracyjną Polski. My podzielamy ich poglądy. Chcemy wyrazić poparcie dla tych stanowisk i zachęcamy do zapoznania się z uwagami, które adresują do rządzących. Uważamy, że wśród wielu celnych i dobrych punktów strategii znalazły się też elementy, które budzą poważne zastrzeżenia:

  1. Imigracja przedstawiona jest w dokumencie dość jednostronnie, głównie jako zjawisko o negatywnych skutkach. Mocno podkreśla się zagrożenia dla bezpieczeństwa a niedostatecznie przedstawia korzyści wynikające z napływu imigrantów. Również język użyty w dokumencie jest dość negatywnie nacechowany, nie jest neutralny.

  2. Brak silnego nacisku na oparcie rozwoju polityki migracyjnej o dane empiryczne, zarówno już istniejące, jak i zbierane w celu monitorowania efektów w przyszłości. Diagnoza przedstawiona w dokumencie nie odwołuje się do istniejących wyników badań. Wiele zapisów ma charakter bardzo ogólny, brakuje również planu stworzenia systemu pozyskiwania nowych danych, które pozwoliłyby zarządzać skutecznie polityką migracyjną.

  3. W obecnej formie strategia ma charakter pasywny, sugerujący nacisk na ograniczenie imigracji i ochronę przed nią, a nie rozwój systemowego podejścia do integracji cudzoziemców w Polsce.

  4. Krótki termin strategii (lata 2025-2030) oraz brak szczegółów odnośnie długofalowych działań i tego, jak polityka zostanie wdrożona. Powinno się, na przykład, uwzględnić niezwykle ważną rolę organizacji społecznych w procesach integracji i włączyć je do konkretnych elementów strategii. Brakuje również dyskusji dotyczącej kosztów związanych z wprowadzeniem całościowej polityki migracyjnej i informacji odnośnie źródła finansowania.

Mamy, nadzieję, że liczne uwagi nie zostaną pominięte i w dalszym wdrażaniu strategii zostaną uwzględnione. Liczymy też na uwzględnienie rozbudowanych konsultacji społecznych, które będą wartościowym narzędziem w procesie rozwoju polskiej polityki migracyjnej.


Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności