Która reguła o kursie walut nie działa? Wywiad w TOK FM

przez Wojciech Paczos

Która reguła nie działa?


Wojtek Paczos w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim.
„Osłabienie kursu rodzimej waluty sprzyja wzrostowi eksportu” – mówi teoria. Dane mówią coś dokładnie odwrotnego: ta reguła, po prostu, nie działa. Bo większość faktur, zarówno eksportowych, jak i importowych, jest na świecie zapisywana w dolarach. Albo chociaż w euro. O innych mitycznych regułach, które nie działają oraz o tym, dlaczego nie działają Grzegorzowi Sroczyńskiemu opowiada makroekonomista z Cardiff University i z grupy eksperckiej „Dobrobyt na pokolenia” Wojciech Paczos.
W pierwszej części rozmowy omawialiśmy trzy generacje modeli kursów walutowych. Pierwsza generacja to model Mundella-Fleminga, w którym ceny ustalane są w walucie producenta. To z tego modelu płynie intuicyjny wniosek, że osłabienie waluty pomaga poprawić eksport. W drugiej generacji modeli założenie jest odwrotne – ceny ustala się w walucie kupującego. I wnioski już są znacznie rozbieżne. Trzecia generacji modeli to modele „waluty dominującej”. O wszystkich trzech posłuchacie w pierwszej części audycji.
Jakie wnioski płyną z tych modeli w kontekście debaty o rozszerzeniu strefy euro i integracji walutowej w Polsce dowiecie się z drugiej części audycji.
Zapraszamy!

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności