NBP niepotrzebnie dotuje banki komercyjne? – panel ekonomistów Rzeczypospolitej

przez Wojciech Paczos

Publikujemy odpowiedzi naszych ekspertów oraz ogólne wyniki ankiety kolejnej rundy panelu ekonomistów Rzeczypospolitej. Tym razem pytania dotyczyły polityki NBP względem banków komercyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowymi wynikami ankiety na stronie redakcji.


Teza 1: Aby obniżyć koszty prowadzenia polityki pieniężnej, NBP powinien obniżyć oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej (obecnie jest równe stopie referencyjnej NBP)

Wojciech Paczos – „zdecydowanie się nie zgadzam

„Koszty prowadzenia polityki pieniężnej” to dziwna konstrukcja, zupełnie poza celem i narzędziami polityki pieniężnej. Szczególnie, że celem banku centralnego jest niska i stabilna inflacja, a nie optymalizacja kosztów czy przychodów z senioratu. Krótko mówiąc – bank centralny po to jest emitentem waluty, aby nie musiał patrzeć na koszty. Aby usprawnić transmisję polityki pieniężnej, środki rezerwy obowiązkowej powinny być oprocentowane tak samo jak środki ponad rezerwą obowiązkową i po stopie równej stopie referencyjnej. Po luzowaniu Ilościowym, oprocentowanie środków rezerwy (obowiązkowej i dobrowolnej) staje się istotniejszym narzędziem transmisji polityki pieniężnej niż operacje otwartego rynku – widzieliśmy to już przed pandemią w dużych gospodarkach świata, które stosowały QE po kryzysie finansowym. FED pisze o tym całkiem otwarcie.”

Paweł Bukowski – „nie mam zdania”

Łukasz Rachel – „zgadzam się”

Paweł Doligalski – „nie mam zdania”

Teza 2: Rekordowe straty NBP w latach 2022-2023* mogą ograniczyć zdolność banku centralnego do realizacji jego podstawowego celu.

Wojciech Paczos – „zdecydowanie się nie zgadzam”

„Nic podobnego. Bank Centralny nie jest podmiotem komercyjnym, jego celem nie jest wypracowywanie zysku, jego mandat zupełnie się do tego nie odnosi. Zresztą, strach pomyśleć, jak by to miało wyglądać – jako maksymalizacja senioratu?”

Paweł Bukowski – „nie mam zdania”

Łukasz Rachel – „zdecydowanie się nie zgadzam”

Paweł Doligalski – „nie mam zdania”


Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności