Strategia gospodarcza Londynu. „To się nie może udać”. – rozmowa Wojciecha Paczosa dla TOK FM

przez Wojciech Paczos

Rząd w Londynie zapowiada nowe reformy gospodarcze, które mają być historyczną obniżką podatków. Zamiany te zostały negatywnie ocenienie przez ekonomistów, międzynarodowe instytucje oraz rynki. Na czym polegają te reformy i skąd bierze się taka reakcja? Komentarza na ten temat udzielił nasz ekspert dr Wojciech Paczos na antenie radia TOK.FM, w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.

Projekt ma być radyklaną i historyczną obniżką podatków. Jak wyjaśnił nasz ekspert, rząd w ogóle nie zainteresowany walką z inflacją a cięcia podatków nakierowane są najbogatszych. Stawka podatku dochodowego dla osób zarabiających powyżej 150 000 £ spadnie z 45% do 40% oraz z 20% do 19% dla zarabiających poniżej tej kwoty.  

W programie przewidziano również zamrożenie cen energii i dopłaty dla firm energetycznych z budżetu państwa. Najwięcej zyskają na tym Ci, którzy konsumują. To regresywne działanie nie prowadzi do ograniczenia zużycia energii. Całość planów można podsumować jako wzrost wydatków i cięcia wpływów do budżetu.

Rynki obawiają się ryzyka niewypłacalności i oczekują cięcia wydatków. Na skutek ogłoszeń tych planów nastąpił historyczny spadek wartości Funta. W konsekwencji Bank Anglii podjął bezprecedensową interwencję i ogłosił, że będzie skupował dwudziestoletni dług, który służy za zabezpieczenie dla emerytów. Jak sądzi dr Paczos, narracja i komunikacja angielskiego banku centralnego wskazywała na to, że była to najbardziej poważna sytuacja od czasów światowego kryzysu finansowego.

Wojciech Paczos stwierdził, że ten projekt nie może się udać. Wypunktował On, że rząd nie przedstawił zupełnie żadnych analiz, które byłby w stanie udowodnić, że obniżka podatków dla najbogatszych przełoży się na wzrost gospodarczy. Zaznaczył też, że badania naukowe również nie potwierdzają tej hipotezy. Są natomiast badania potwierdzające, że obniżenie podatków najsłabiej zarbiających może przynieść pozytywne skutki.

Rozmowę możecie odsłuchać na stronie radia TOK.FM

Teksty takie jak ten powstają dzięki wsparciu naszych patronów. Jeśli nasza misja jest Ci bliska, możesz zostać jednym z nich lub zachęcić do tego znajomych

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności