Inflacja będzie wyższa. Ale to nie szkodzi. – wywiad dla Bankier.pl

przez Wojciech Paczos

Bankier.pl obchodzi właśnie dwudziestolecie działalności. Z tej okazji redakcja portalu zaprosiła gości zajmujących się różnymi obszarami gospodarki, aby porozmawiać z nimi o wyzwaniach, które stoją przed polską gospodarką. Jednym z zaproszonych gości był nasz ekspert dr Wojciech Paczos. Poniżej publikujemy opis wywiadu, jaki ukazała się w portalu, a także nagranie przedstawiające samą rozmowę.

– W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy mieli w Polsce do czynienia z wyższą inflacją – prognozuje dr Wojciech Paczos z Cardiff University w rozmowie z Bankier.pl. Czy NBP powinien zatem rozpocząć proces jej zmniejszania? – Uważam, że nie. Żeby zbić inflację klasycznymi metodami, należy ograniczyć popyt. A to w obecnej sytuacji polskiej gospodarki byłoby fatalnym, gigantycznym i dramatycznym błędem polityki gospodarczej – mówi makroekonomista.

„20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl” to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o inflacji i sytuacji gospodarczej Polski w obliczu pandemii koronawirusa.

– Moim zdaniem w ciągu najbliższego roku, dwóch lat inflacja w Polsce będzie w górnym przedziale celu inflacyjnego albo tuż ponad ten przedział, czyli będziemy mieli do czynienia z wyższą inflacją. Ale to nie szkodzi – podkreśla Paczos.

– Mamy bardzo złą sytuację, w trakcie której NBP nie powinien podnosić stóp proc., bo to by oznaczało ograniczenie i tak słabego popytu. W obecnej polskiej sytuacji wzrost stóp proc., który spowodowałby spadek PKB i wzrost długu, byłby większym zagrożeniem dla stabilności finansowej niż rosnąca inflacja. Wiemy z badań, że zagrożeniem jest inflacja dwucyfrowa, ona wtedy kompletnie wymyka się spod kontroli. Na razie nie widzę zagrożeń, by w Polsce inflacja miała przekroczyć 10 proc. Natomiast z jednocyfrową inflacją da się żyć i można ją opanować – zaznacza ekonomista.

W rozmowie z Bankier.pl dr Wojciech Paczos argumentuje, dlaczego inflacja będzie wyższa i dlaczego nie jest to w tej chwili największe zmartwienie polskiej gospodarki.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności