Jak pandemia wpłynie na nasze portfele – debata w Concilium

przez Wojciech Paczos

Wojciech Paczos w debacie Jacka Żakowskiego w Concilium mówi o czekających nas czterech etapach wychodzenia z kryzysu: „Pierwszy etap, w którym jesteśmy, to hibernacja, potem jest rozruch gospodarki. Jeśli będziemy mieli szczęście, to przechodzimy do trzeciego etapu, czyli nadrabiania strat. Ten etap trwa od trzech-sześciu miesięcy od dzisiaj do roku-dwóch lat w optymistycznym scenariuszu. Potem następuje ta „nowa normalność”.”

Tłumaczy też, dlaczego w procesie ratowania gospodarki nie możemy polegać jedynie na długu wewnętrznym, jak ważna będzie w tym procesie ścisła współpraca między rządem a bankiem centralnym i jak przebudować system gospodarczy, aby uodpornić się na kolejne wstrząsy.

„Dziesięć lat temu mieliśmy największą recesję od stu lat, teraz mamy drugą, więc jeśli zdarzenia „raz na sto lat” zaczęły się trafiać co kilkanaście, warto się przygotować na kolejne.”

W tym celu musimy zmienić sposób myślenia o finansowaniu opieki zdrowotnej, bo taniej jest dofinansować służbę zdrowia, niż ponosić straty związane z kolejną recesją. Po drugie, powinniśmy podnieść progresję podatkową, aby zrekompensować nierówności wywołane przez inflację. Po trzecie, należy dążyć do przebudowania rynku pracy, aby był on bardziej stabilny, co zmniejszałoby ryzyko bezrobocia w cyklu życia. Po czwarte, dobrobyt musimy budować na silnych instytucjach chroniących wolności obywateli – na praworządności i trójpodziale władzy.

Nagranie z debaty, w której udział wzięli także prof. Beata Javorcik i prof. Wojciech Kopczuk, można obejrzeć w wolnym dostępie na stronie Wyborczej.

Skrót rozmowy w formie tekstowej opublikowano tutaj.

Zapraszamy także do zapoznania się z prezentacją dr. Paczosa na temat wpływu pandemii na gospodarkę. Do pobrania tutaj.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności