Nagrodę im. Alfreda Nobla z ekonomii otrzymali w tym roku Abhijit Banerjee, Esther Duflo oraz Michael Kremer za szerokie wykorzystanie nowych narzędzi empirycznych do projektowania skutecznych polityk walki z ubóstwem.
„Nagrodzeni nie szukali odpowiedzi na wielkie pytania, stworzyli wręcz dziedzinę, którą nazwali ekonomią małych problemów.” – mówił Paweł. Polegała ona na przeprowadzaniu eksperymentów wśród różnych lokalnych społeczności. Nie należy się jednak obawiać słowa „eksperyment”: „Dzięki powszechnemu użyciu randomizowanych eksperymentów nauka społeczna zbliża się – jeśli chodzi o rygor naukowy – do nauk przyrodniczych. Nagrodzeni nie wymyślili tej metody, ale spopularyzowali ją na ogromną skalę. Dzięki nim eksperymenty stały się podstawowym narzędziem w badaniu skuteczności polityk.”
„Dzięki ranodmizowanym eksperymentom możemy powiedzieć czy dana polityka jest skuteczna, czy warto w nią inwestować oraz czy warto rozszerzyć ją na cały kraj”. Podsumowywał nasz ekspert. Paweł zwrócił uwagę, że w świetle badań noblistów metoda wprowadzenia 500+ w Polsce była nienaukowa. Nie przeprowadzono żadnych eksperymentów randomizowanych aby zbadać jaka może być skuteczność takiej polityki.
Zapraszamy do odsłuchania nagrania z rozmowy.