"Lockdown jest bardzo tępym narzędziem, ale bardzo skutecznym." – rozmowa w TVP Info

przez Wojciech Paczos

W ostatnią niedzielę naszego eksperta dr. Wojciecha Paczosa mogli zobaczyć i posłuchać widzowie TVP Info. Wojtek był jednym z gości redaktora Ziemca w programie „Studio Zachód”, w którym komentował obecną sytuację gospodarczą i epidemiczną w Europie.

Pytany o to, jak długo jego zdaniem Brytyjczycy będą w stanie znieść obowiązujące w ich krajach obostrzenia, mając świadomość, że mogą się one przełożyć na wzrost bezrobocia i falę bankructw, Wojtek wskazał, że jest to zależne od polityki rządu. Bardzo ważne jest to, w jakim stopniu rząd wspiera gospodarkę w tak trudnym czasie. Jak mówił nasz ekspert: „Sytuacja gospodarcza jest prawie idealną kopią sytuacji epidemicznej. To znaczy, że w miejscach, w których rządy mają epidemię pod kontrolą, w których epidemia roznosi się bardzo powoli, w których ochrona zdrowia jest na wysokim poziomie, jest w stanie przyjąć zakażonych i im pomóc – te kraje notują znacznie mniejsze straty gospodarcze.” Odwrotna sytuacja wywołuje u obywateli strach przed pójściem do pracy czy sklepu i ograniczenie przez nich aktywności. To z kolei nieuchronnie prowadzi do strat gospodarczych, bo, jak przypomina nasz ekspert, „gospodarka to nic innego jak nasza aktywność”.

Wojtek mówił też o tym, że bardzo prawdopodobne wydaje się ponowne przeprowadzenie w niektórych krajach lockdownu. Ma to dotyczyć zwłaszcza miejsc, w których ochrona zdrowia jest niedofinansowana i może się w obecnej sytuacji okazać niewydolna: „Lockdown jest bardzo tępym narzędziem, ale bardzo skutecznym. Właściwie teraz jest to jedyne przetestowane narzędzie, o którym wiemy, że działa skutecznie. Obawiam się, że czekają nas powroty do lockdownu, chociażby po to, żeby ratować ochronę zdrowia.”

Poproszony o ocenę, czy obecny kryzys może zmienić układ sił w Europie i na świecie, Wojtek zwracał uwagę na fakt, że obecny kryzys jest wywołany przez czynnik zewnętrzny wobec gospodarki, a nie przez fundamentalną słabość samego systemu finansowego. W związku z tym pokonanie kryzysu gospodarczego uzależnione jest od skuteczności walki z pandemią. „Najlepiej gospodarczo poradzą sobie więc te kraje, które najlepiej poradzą sobie epidemicznie. Nie przewidywałbym w związku z tym wielkich przetasowań ani dotyczących systemu gospodarczego, ani systemu społecznego, ani układu sił na świecie, bo po prostu musi sobie wszyscy wspólnie jakoś poradzić z tym, że mamy wirusa. Rządy powinny go w jakiś sposób kontrolować, inwestując w ochronę zdrowia. Chcemy wszyscy wrócić do normalnego życia, które mieliśmy w styczniu-lutym 2020 roku.” – stwierdził Wojtek.

Jako najważniejsze czynniki, od których zależy to, kiedy i w jakim stanie Europa wyjdzie ze zdrowotnego i gospodarczego kryzysu, nasz ekspert wskazał stopień dofinansowania ochrony zdrowia oraz politykę testowania. „Testowanie i izolowanie chorych jest prawie tak samo skutecznym rozwiązaniem, jak szczepionka, na którą wszyscy czekamy. Jeśli […] uda [się skutecznie izolować chorych], to uratujemy zarówno zdrowie oraz życie ludzi, jak i gospodarkę.”

Rozmowę można obejrzeć w TVP VOD.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności