Pandemia obnaża katastrofę amerykańskiej ochrony zdrowia. Tak (nie) działa wolny rynek – analiza dla OKO.press

przez Tomasz Makarewicz

Na łamach portalu OKO.press pojawiła się analiza problemów amerykańskiego systemu ochrony zdrowia, autorstwa naszego eksperta Tomasza Makarewicza.

Można w niej przeczytać o tym, jak system ten sprawdził się w dobie globalnej pandemii koronawirusa, dlaczego jest jednocześnie najbardziej wolnorynkowy i najmniej efektywny na świecie, oraz co ten paradoks mówi nam o zasadności sporu „socjalizm kontra kapitalizm”.

Tomasz wyjaśnia w tekście między innymi, jak to możliwe, że rząd USA wydaje na ochronę zdrowia aż 14,3% PKB, czyli najwięcej w OECD, a w 2018 roku bez ubezpieczenia zdrowotnego pozostawało 9% Amerykanów, czyli ponad 27 milionów osób. Pisze również o tym, dlaczego zarówno pacjenci, jak i rząd, mają bardzo słabą pozycję rynkową w porównaniu do ubezpieczycieli czy producentów leków, oraz jak ta dysproporcja sił wpływa na amerykańskie społeczeństwo.

Tomasz objaśnia także pojęcia asymetrii informacji, zawodności rynku i zawodności państwa, i obrazuje, dlaczego są one kluczowe dla zrozumienia problemów amerykańskiej ochrony zdrowia. Jak zauważa, nie bez wpływu pozostaje też 2,5 miliarda dolarów, wydane w samej ostatniej dekadzie przez producentów leków na kampanie różnych kandydatów do Kongresu i na prezydenta.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą na stronie portalu OKO.press.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności