Paweł Bukowski w długim wywiadzie Grzegorza Sroczyńskiego w TOK FM.
Czy „gig economy” to „gospodarka chałtury”? Dlaczego konkurencja przeniosła się z firm na pracowników i jakie to niesie skutki dla pracowników i dla konsumentów? Czym są monopsony i czy rządy powinny walczyć z monopsonami tak samo jak walczą z monopolami? Na te inne pytanie Grzegorza Sroczyńskiego odpowiadał nasz ekspert dr Paweł Bukowski z London School of Economics.
„Gig economy jest przejawem różnych procesów – głównie zmian technologicznych. Duże znaczenie ma też globalizacja. Przez to, że firmy mogą łatwo przesuwać produkcję z kraju do kraju, kraje muszą zacząć o nie konkurować, co jeszcze bardziej zwiększa siłę tych firm.”
„Historycznie monopole pojawiały się i rozwijały z powodu efektów skali – im więcej produkujesz, tym niższe masz koszty. Dziś podobny efekt dzieje się za sprawą sieci, tylko to bazy danych i algorytmy budują efekty skali. To jest niezwykle innowacyjne, jednak w którymś momencie powinniśmy się zastanowić, czy te innowacyjne firmy nie stają się faktycznymi monopolistami i czy ich działalność nie zaczyna przynosić negatywnych skutków dla gospodarki i społeczeństwa.”
Podcast dostępny jest również do ściągniecia na naszej stronie
poprzedni wpis