Ratowanie życia to także ratowanie gospodarki – rozmowa w Tygodniku TVP

przez Wojciech Paczos

„Niektórzy komentatorzy krytykują zdecydowane zamrożenie gospodarki, gdyż pewnie nie potrafią zrozumieć, iż ratowanie życia i zdrowia ludzi poprzez surowe zasady epidemiologiczne jest jednoczesnym ratowaniem gospodarki.” – mówi Wojciech Paczos w rozmowie z Cezarym Koryckim z Tygodnika TVP.

W wywiadzie mowa też o tym, jakie warunki muszą być spełnione, aby zminimalizować skalę kryzysu ekonomicznego wywołanego przez pandemię. Mówi także o tym, dlaczego nie należy bać się zadłużenia za granicą: „(…) wstrzemięźliwość w obecnej sytuacji wynika, moim zdaniem, z bardzo dużego strachu przed zadłużeniem zagranicznym i obawą, że w przyszłości „wykupią nas Niemcy”. Tymczasem jest inaczej, owszem wykupią nas, jeżeli dopuścimy do tego, żeby nasza gospodarka się skurczyła, a nasze zakłady zaczęły upadać.”

Jak zauważa nasz ekspert, szczególne wysiłki należy podjąć w celu zapobiegania zwiększeniu nierówności społecznych : „Nowe nierówności zysków i zarobków na etapie rozruchu nie będą wynikały z zaradności, tylko z pechowego położenia.”


„Wielką lekcją dla globalnego świata jest to, że największe kryzysy wymagają współdziałania, a nie myślenia tylko o własnych interesach. Tak było z kryzysem finansowym, tak jest z kryzysem klimatycznym i tak będzie z koronawirusem.” – podsumowuje Paczos.

W wywiadzie przeczytają państwo także między innymi o czteroetapowym planie wychodzenia z kryzysu i o tym, dlaczego powinniśmy brać przykład z Francji. Tekst dostępny na stronie Tygodnika.

Podobne opinie i ekspertyzy

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Akceptuję Polityka prywatności